
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Orientation | Vertical |
| Color | Green |
| Gender | Female |
| Connector Type | |
| Wire/Cable Gauge | 14 AWG to 26 AWG |
| Thread Size | M2.5 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Mating Post Length | |
| Termination Post Length | |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 11541
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11837
Ext.Price$0.11837
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11837 | $0.11837 |
| 10 | $0.10493 | $1.04930 |
| 50 | $0.09302 | $4.65100 |
| 100 | $0.08399 | $8.39900 |
| 500 | $0.07584 | $37.92000 |
| 1000 | $0.06848 | $68.48000 |
| 3000 | $0.06282 | $188.46000 |
| 5000 | $0.05762 | $288.10000 |
