
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 6 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 18 AWG |
| Current Rating (IEC) | 10 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 4555
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21331
Ext.Price$0.21331
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21331 | $0.21331 |
| 10 | $0.18795 | $1.87950 |
| 50 | $0.16560 | $8.28000 |
| 100 | $0.14147 | $14.14700 |
| 500 | $0.12086 | $60.43000 |
| 1000 | $0.11184 | $111.84000 |
| 3000 | $0.10349 | $310.47000 |
