
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 150 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 6 A |
| Orientation | Horizontal with Board |
| Color | Green |
| Wire/Cable Gauge | 18 AWG to 26 AWG |
| Thread Size | M1.6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 18 AWG |
| Current Rating (IEC) | 10 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 899
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61190
Ext.Price$0.61190
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61190 | $0.61190 |
| 10 | $0.48768 | $4.87680 |
| 25 | $0.45313 | $11.32825 |
| 50 | $0.42103 | $21.05150 |
| 100 | $0.39120 | $39.12000 |
| 300 | $0.36348 | $109.04400 |
| 500 | $0.33773 | $168.86500 |
| 1000 | $0.31380 | $313.80000 |
