
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 10 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 714
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14957
Ext.Price$0.14957
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14957 | $0.14957 |
| 10 | $0.13257 | $1.32570 |
| 50 | $0.11750 | $5.87500 |
| 100 | $0.10134 | $10.13400 |
| 500 | $0.08740 | $43.70000 |
| 1000 | $0.08337 | $83.37000 |
| 3000 | $0.07952 | $238.56000 |
| 5000 | $0.07585 | $379.25000 |
