
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 10 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 269
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14765
Ext.Price$0.14765
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14765 | $0.14765 |
| 10 | $0.13075 | $1.30750 |
| 50 | $0.11578 | $5.78900 |
| 100 | $0.09713 | $9.71300 |
| 500 | $0.08148 | $40.74000 |
| 1000 | $0.07741 | $77.41000 |
| 3000 | $0.07354 | $220.62000 |
| 5000 | $0.06987 | $349.35000 |
