
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 10.16 mm |
| Current Rating | 65 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 6 AWG |
| Current Rating (IEC) | 57 A |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
Stock: 1436
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52589
Ext.Price$0.52589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52589 | $0.52589 |
| 10 | $0.41827 | $4.18270 |
| 25 | $0.38072 | $9.51800 |
| 50 | $0.34654 | $17.32700 |
| 100 | $0.31544 | $31.54400 |
| 300 | $0.29896 | $89.68800 |
| 500 | $0.28334 | $141.67000 |
| 1000 | $0.26801 | $268.01000 |
