
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 10.16 mm |
| Current Rating | 65 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 6 AWG |
| Current Rating (IEC) | 57 A |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
Stock: 72
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79766
Ext.Price$0.79766
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79766 | $0.79766 |
| 10 | $0.63994 | $6.39940 |
| 25 | $0.57573 | $14.39325 |
| 50 | $0.51796 | $25.89800 |
| 100 | $0.46599 | $46.59900 |
| 300 | $0.44102 | $132.30600 |
| 500 | $0.41739 | $208.69500 |
| 1000 | $0.39314 | $393.14000 |
