
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Spring Clamp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | Green, Orange |
| Number of Positions | 8 |
| Connection Method | Push-In |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 20 AWG |
| Current Rating (IEC) | 2 A |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.67286
Ext.Price$0.67286
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67286 | $0.67286 |
| 10 | $0.54221 | $5.42210 |
| 25 | $0.50542 | $12.63550 |
| 50 | $0.47113 | $23.55650 |
| 100 | $0.43916 | $43.91600 |
| 300 | $0.40936 | $122.80800 |
| 500 | $0.38158 | $190.79000 |
| 1000 | $0.35570 | $355.70000 |
