
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green, Orange |
| Number of Positions | 6 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Termination | Spring Clamp |
| Packaging | Tray |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 14 AWG |
| Connection Method | Push-In |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48662
Ext.Price$0.48662
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48662 | $0.48662 |
| 10 | $0.38246 | $3.82460 |
| 25 | $0.35945 | $8.98625 |
| 50 | $0.33782 | $16.89100 |
| 100 | $0.28421 | $28.42100 |
| 300 | $0.26394 | $79.18200 |
| 500 | $0.24512 | $122.56000 |
