
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Gray |
| Number of Positions | 3 |
| Pitch | 5 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Termination | Spring Clamp |
| Packaging | Tray |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 14 AWG |
| Connection Method | Push-In |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
Stock: 40
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37018
Ext.Price$0.37018
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37018 | $0.37018 |
| 10 | $0.29088 | $2.90880 |
| 50 | $0.25106 | $12.55300 |
| 100 | $0.21670 | $21.67000 |
| 500 | $0.19740 | $98.70000 |
| 1000 | $0.18556 | $185.56000 |
