
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 7.62 mm |
| Current Rating | 20 A |
| Color | Black |
| Number of Positions | 8 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 12 AWG |
| Current Rating (IEC) | 24 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46560
Ext.Price$0.46560
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46560 | $0.46560 |
| 10 | $0.36547 | $3.65470 |
| 25 | $0.33139 | $8.28475 |
| 50 | $0.30049 | $15.02450 |
| 100 | $0.27247 | $27.24700 |
| 300 | $0.26027 | $78.08100 |
| 500 | $0.24861 | $124.30500 |
| 1000 | $0.23377 | $233.77000 |
