
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 10 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 57
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83539
Ext.Price$0.83539
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83539 | $0.83539 |
| 10 | $0.66893 | $6.68930 |
| 25 | $0.61080 | $15.27000 |
| 50 | $0.55772 | $27.88600 |
| 100 | $0.50925 | $50.92500 |
| 300 | $0.48332 | $144.99600 |
| 500 | $0.45871 | $229.35500 |
| 1000 | $0.43272 | $432.72000 |
