
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 2704
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26534
Ext.Price$0.26534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26534 | $0.26534 |
| 10 | $0.23429 | $2.34290 |
| 50 | $0.20688 | $10.34400 |
| 100 | $0.17744 | $17.74400 |
| 500 | $0.15219 | $76.09500 |
| 1000 | $0.14478 | $144.78000 |
| 3000 | $0.13773 | $413.19000 |
| 5000 | $0.13103 | $655.15000 |
