
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 4 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 9613
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24806
Ext.Price$0.24806
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24806 | $0.24806 |
| 10 | $0.21813 | $2.18130 |
| 50 | $0.19181 | $9.59050 |
| 100 | $0.16600 | $16.60000 |
| 500 | $0.14366 | $71.83000 |
| 1000 | $0.14042 | $140.42000 |
| 3000 | $0.13725 | $411.75000 |
| 5000 | $0.13416 | $670.80000 |
