
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 16 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 12 AWG |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
Stock: 67
Distributors
pcbx
Unit Price$1.10486
Ext.Price$1.10486
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.10486 | $1.10486 |
| 10 | $0.91469 | $9.14690 |
| 25 | $0.83606 | $20.90150 |
| 50 | $0.76419 | $38.20950 |
| 100 | $0.69850 | $69.85000 |
| 300 | $0.67130 | $201.39000 |
| 500 | $0.64515 | $322.57500 |
| 1000 | $0.62070 | $620.70000 |
