
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Termination | Tin |
| RoHS | Compliant |
| Connection Method | Plug |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Number of Positions | 10 |
| Packaging | Bag |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 16 AWG |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$1.16525
Ext.Price$1.16525
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.16525 | $1.16525 |
| 10 | $0.96346 | $9.63460 |
| 25 | $0.88060 | $22.01500 |
| 50 | $0.80487 | $40.24350 |
| 100 | $0.73565 | $73.56500 |
| 300 | $0.70706 | $212.11800 |
| 500 | $0.67958 | $339.79000 |
| 1000 | $0.65446 | $654.46000 |
