
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Termination | Tin |
| RoHS | Compliant |
| Connection Method | Screw |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Number of Positions | 16 |
| Packaging | Bag |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 16 AWG |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.18512
Ext.Price$1.18512
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.18512 | $1.18512 |
| 10 | $1.15824 | $11.58240 |
| 25 | $1.14962 | $28.74050 |
| 50 | $1.14106 | $57.05300 |
| 100 | $1.13257 | $113.25700 |
