
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 16 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13261
Ext.Price$1.13261
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13261 | $1.13261 |
| 10 | $1.10803 | $11.08030 |
| 25 | $1.10012 | $27.50300 |
| 50 | $1.09227 | $54.61350 |
| 100 | $1.08446 | $108.44600 |
