
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 10 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.30646
Ext.Price$1.30646
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.30646 | $1.30646 |
| 10 | $1.08634 | $10.86340 |
| 25 | $0.99653 | $24.91325 |
| 50 | $0.91415 | $45.70750 |
| 100 | $0.83857 | $83.85700 |
| 300 | $0.80728 | $242.18400 |
| 500 | $0.77716 | $388.58000 |
| 1000 | $0.74933 | $749.33000 |
