
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29069
Ext.Price$0.29069
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29069 | $0.29069 |
| 10 | $0.28330 | $2.83300 |
| 25 | $0.28133 | $7.03325 |
| 50 | $0.27937 | $13.96850 |
| 100 | $0.27742 | $27.74200 |
