
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 8 |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Termination | Solder |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 20 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Voltage Rating | 150 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 5 A |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$1.43338
Ext.Price$1.43338
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.43338 | $1.43338 |
| 10 | $1.18531 | $11.85310 |
| 25 | $1.08336 | $27.08400 |
| 50 | $0.99017 | $49.50850 |
| 100 | $0.90501 | $90.50100 |
| 300 | $0.86979 | $260.93700 |
| 500 | $0.83595 | $417.97500 |
| 1000 | $0.80442 | $804.42000 |
