
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Termination | Tin |
| RoHS | Compliant |
| Connection Method | Plug |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Number of Positions | 2 |
| Packaging | Bag |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
Stock: 87
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40483
Ext.Price$0.40483
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40483 | $0.40483 |
| 10 | $0.31738 | $3.17380 |
| 25 | $0.28785 | $7.19625 |
| 50 | $0.26107 | $13.05350 |
| 100 | $0.23678 | $23.67800 |
| 300 | $0.21967 | $65.90100 |
| 500 | $0.20380 | $101.90000 |
