

| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Pitch | 5 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Termination | Tin |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 320 V |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Number of Positions | 8 |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86179
Ext.Price$0.86179
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86179 | $0.86179 |
| 10 | $0.84298 | $8.42980 |
| 25 | $0.83710 | $20.92750 |
| 50 | $0.83126 | $41.56300 |
| 100 | $0.82547 | $82.54700 |
