
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 4 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
Stock: 412
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52282
Ext.Price$0.52282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52282 | $0.52282 |
| 10 | $0.42326 | $4.23260 |
| 25 | $0.38784 | $9.69600 |
| 50 | $0.35538 | $17.76900 |
| 100 | $0.32563 | $32.56300 |
| 300 | $0.29739 | $89.21700 |
| 500 | $0.27160 | $135.80000 |
| 1000 | $0.25666 | $256.66000 |
