
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Termination | Tin |
| RoHS | Compliant |
| Connection Method | Screw |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 160 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Number of Positions | 7 |
| Packaging | Bag |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.82397
Ext.Price$0.82397
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.82397 | $0.82397 |
| 10 | $0.66365 | $6.63650 |
| 25 | $0.60789 | $15.19725 |
| 50 | $0.55681 | $27.84050 |
| 100 | $0.51003 | $51.00300 |
| 300 | $0.48466 | $145.39800 |
| 500 | $0.46056 | $230.28000 |
| 1000 | $0.43660 | $436.60000 |
