
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 7.62 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 12 AWG |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
Stock: 955
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46531
Ext.Price$0.46531
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46531 | $0.46531 |
| 10 | $0.36374 | $3.63740 |
| 25 | $0.32916 | $8.22900 |
| 50 | $0.29787 | $14.89350 |
| 100 | $0.26956 | $26.95600 |
| 300 | $0.25700 | $77.10000 |
| 500 | $0.24502 | $122.51000 |
| 1000 | $0.22970 | $229.70000 |
