
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Pitch | 7.62 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Termination | Tin |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 12 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Number of Positions | 8 |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.71251
Ext.Price$0.71251
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71251 | $0.71251 |
| 10 | $0.69638 | $6.96380 |
| 25 | $0.69133 | $17.28325 |
| 50 | $0.68631 | $34.31550 |
| 100 | $0.68133 | $68.13300 |
