$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Height - Seated (Max) | 38 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating | 250 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 25 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Packaging | Box |
| Tolerance | 20 % |
| RoHS | Compliant |
Stock: 54
Distributors
pcbx
Unit Price$1.34006
Ext.Price$1.34006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.34006 | $1.34006 |
| 10 | $1.13539 | $11.35390 |
| 25 | $1.02919 | $25.72975 |
| 50 | $0.93292 | $46.64600 |
| 100 | $0.84565 | $84.56500 |
| 300 | $0.81689 | $245.06700 |
| 500 | $0.78910 | $394.55000 |
| 1000 | $0.76271 | $762.71000 |
