KN561M40035*50A
Manufacturer:
KFSON
Mfr.Part #:
KN561M40035*50A
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,35.00mm×50.00mm Through Hole 560 µF 20 % 400 V
ParameterValue
Capacitance560 µF
Height - Seated (Max)53 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Voltage Rating400 V
Life (Hours)2000 Hours
Diameter35 mm
Lead Pitch10 mm
PackagingBox
Tolerance20 %
RoHSCompliant
Ripple Current @ Low Frequency2.23 A @ 120 Hz