$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 820 µF |
| Height - Seated (Max) | 53 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating | 400 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 35 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Packaging | Box |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.85 A @ 120 Hz |
| Tolerance | 20 % |
| RoHS | Compliant |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$3.15322
Ext.Price$3.15322
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.15322 | $3.15322 |
| 10 | $2.69568 | $26.95680 |
| 25 | $2.52755 | $63.18875 |
| 50 | $2.36990 | $118.49500 |
| 100 | $2.22209 | $222.20900 |
| 300 | $2.08350 | $625.05000 |
| 500 | $1.95355 | $976.77500 |
| 1000 | $1.83165 | $1831.65000 |
