

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 185 mA |
| Forward Voltage | 1.9 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 628 nm |
Stock: 810
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13776
Ext.Price$0.13776
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13776 | $0.13776 |
| 10 | $0.12252 | $1.22520 |
| 50 | $0.10896 | $5.44800 |
| 100 | $0.09606 | $9.60600 |
| 500 | $0.08468 | $42.34000 |
| 1000 | $0.07826 | $78.26000 |
| 3000 | $0.07232 | $216.96000 |
