

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 250 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Colorless, Diffused, Rectangular |
| Luminous Intensity | 350 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
Stock: 1523
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17712
Ext.Price$0.17712
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17712 | $0.17712 |
| 10 | $0.15658 | $1.56580 |
| 50 | $0.13843 | $6.92150 |
| 100 | $0.11897 | $11.89700 |
| 500 | $0.10224 | $51.12000 |
| 1000 | $0.09502 | $95.02000 |
| 3000 | $0.08830 | $264.90000 |
