LCF0603-1R0J-T
Manufacturer:
EMTEK
Mfr.Part #:
LCF0603-1R0J-T
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 1 µH 5 % 630 mA 810 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)1.1 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency320 MHz
TypePower Inductor
Q Factor15
DC Resistance (DCR)810 mΩ
Inductance1 µH
Saturation Current630 mA
Current Rating630 mA