LCF1008-1R5J-T
Manufacturer:
EMTEK
Mfr.Part #:
LCF1008-1R5J-T
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 1.5 µH 5 % 740 mA 420 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)2 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-25 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency230 MHz
TypePower Inductor
Q Factor32
DC Resistance (DCR)420 mΩ
ShieldingShielded
Inductance1.5 µH
Core MaterialFerrite
Current Rating740 mA