


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 1.24 V to 15 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 60 mA |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Load Regulation | 0.2 % |
| Line Regulation | 0.1 % |
Stock: 305
Distributors
pcbx
Unit Price$0.82531
Ext.Price$0.82531
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.82531 | $0.82531 |
| 10 | $0.67786 | $6.77860 |
| 25 | $0.62680 | $15.67000 |
| 50 | $0.57959 | $28.97950 |
| 100 | $0.53593 | $53.59300 |
| 300 | $0.50413 | $151.23900 |
| 500 | $0.47423 | $237.11500 |
| 1000 | $0.45008 | $450.08000 |
