


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 35 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Load Regulation | 7 mV |
| Line Regulation | 4 mV |
Stock: 633
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51562
Ext.Price$0.51562
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51562 | $0.51562 |
| 10 | $0.41098 | $4.10980 |
| 25 | $0.37454 | $9.36350 |
| 50 | $0.34133 | $17.06650 |
| 100 | $0.31108 | $31.10800 |
| 300 | $0.29561 | $88.68300 |
| 500 | $0.28091 | $140.45500 |
| 1000 | $0.26433 | $264.33000 |
