
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Load Regulation | 0.1 % |
| Line Regulation | 0.015 % |
Stock: 300
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53424
Ext.Price$0.53424
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53424 | $0.53424 |
| 10 | $0.43584 | $4.35840 |
| 25 | $0.40163 | $10.04075 |
| 50 | $0.37010 | $18.50500 |
| 100 | $0.34105 | $34.10500 |
| 300 | $0.31064 | $93.19200 |
| 500 | $0.28295 | $141.47500 |
| 1000 | $0.26762 | $267.62000 |
