

| Parameter | Value |
|---|---|
| Power Dissipation | 200 mW |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 60 Ω |
| Element Configuration | Single |
| Packaging | Reel |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Voltage Temperature Coefficient | 1.2 mV/K |
| Zener Voltage | 5.1 V |
| Forward Voltage | 900 mV |
Stock: 3368
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03594
Ext.Price$0.03594
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03594 | $0.03594 |
| 10 | $0.01797 | $0.17970 |
| 50 | $0.01382 | $0.69100 |
| 100 | $0.01220 | $1.22000 |
| 500 | $0.01077 | $5.38500 |
| 1000 | $0.00986 | $9.86000 |
| 3000 | $0.00902 | $27.06000 |
| 5000 | $0.00832 | $41.60000 |
| 10000 | $0.00767 | $76.70000 |
| 30000 | $0.00707 | $212.10000 |
| 50000 | $0.00653 | $326.50000 |
