

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 1.01 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 12 mA |
| Output Current | 12 mA |
| Output Voltage | 1.225 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Output Current | 12 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 65 µA |
| Nominal Supply Current | 500 nA |
| Min Output Voltage | 1.225 V |
| Max Output Voltage | 1.225 V |
| Reference Voltage | 1.225 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Initial Accuracy | 0.5 % |
| Shunt Current | 12 mA |
Stock: 3291
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.22453 | $2.24530 |
| 25 | $0.20690 | $5.17250 |
| 50 | $0.20038 | $10.01900 |
| 100 | $0.19407 | $19.40700 |
| 300 | $0.19407 | $58.22100 |
| 500 | $0.19407 | $97.03500 |
| 1000 | $0.19407 | $194.07000 |
| 3000 | $0.19407 | $582.21000 |
