

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 150 ppm/°C |
| Height | 900 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 12 mA |
| Output Current | 12 mA |
| Output Voltage | 1.225 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 306 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Cathode Current | 65 µA |
| Nominal Supply Current | 500 nA |
| Min Output Voltage | 1.225 V |
| Max Output Voltage | 1.225 V |
| Reference Voltage | 1.225 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Initial Accuracy | 1 % |
| Shunt Current | 12 mA |
| Operating Supply Current | 500 nA |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 6838
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.20929 | $2.09290 |
| 25 | $0.19407 | $4.85175 |
| 50 | $0.18125 | $9.06250 |
| 100 | $0.16927 | $16.92700 |
| 300 | $0.16927 | $50.78100 |
| 500 | $0.16927 | $84.63500 |
| 1000 | $0.16927 | $169.27000 |
| 3000 | $0.16927 | $507.81000 |
