

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 40 Ω |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 5.6 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 5 mA |
| Voltage Temperature Coefficient | -2.0 mV/K to 2.5 mV/K |
Stock: 16624
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04204
Ext.Price$0.04204
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04204 | $0.04204 |
| 10 | $0.02102 | $0.21020 |
| 50 | $0.01887 | $0.94350 |
| 100 | $0.01694 | $1.69400 |
| 500 | $0.01521 | $7.60500 |
| 1000 | $0.01365 | $13.65000 |
| 3000 | $0.01225 | $36.75000 |
| 5000 | $0.01128 | $56.40000 |
| 10000 | $0.01039 | $103.90000 |
