

| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.4 mV/K to 3.7 mV/K |
| Max Reverse Leakage Current | 3 µA |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Impedance | 10 Ω |
| Packaging | Reel |
| Test Current | 5 mA |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Zener Voltage | 6.2 V |
| Element Configuration | Single |
Stock: 8207
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04436
Ext.Price$0.04436
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04436 | $0.04436 |
| 10 | $0.02218 | $0.22180 |
| 50 | $0.02059 | $1.02950 |
| 100 | $0.01912 | $1.91200 |
| 500 | $0.01775 | $8.87500 |
| 1000 | $0.01648 | $16.48000 |
| 3000 | $0.01530 | $45.90000 |
| 5000 | $0.01421 | $71.05000 |
| 10000 | $0.01294 | $129.40000 |
