
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Min Input Voltage | 11 V |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 5 mV |
Stock: 374
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24182
Ext.Price$0.24182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24182 | $0.24182 |
| 10 | $0.21429 | $2.14290 |
| 50 | $0.18989 | $9.49450 |
| 100 | $0.16382 | $16.38200 |
| 500 | $0.14133 | $70.66500 |
| 1000 | $0.13479 | $134.79000 |
| 3000 | $0.12855 | $385.65000 |
| 5000 | $0.12260 | $613.00000 |
