
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 0.5 A |
| Output Voltage | Adjustable |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Output Type | Adjustable |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 160 mV |
| Line Regulation | 100 mV |
Stock: 1279
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08496
Ext.Price$0.08496
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08496 | $0.08496 |
| 10 | $0.07545 | $0.75450 |
| 50 | $0.06701 | $3.35050 |
| 100 | $0.05892 | $5.89200 |
| 500 | $0.05180 | $25.90000 |
| 1000 | $0.04906 | $49.06000 |
| 3000 | $0.04646 | $139.38000 |
| 5000 | $0.04400 | $220.00000 |
