


| Parameter | Value |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Polarity | Negative |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Output Current | 1 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Input Voltage | -35 V |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 10 mV |
| Output Voltage | -9 V |
| Quiescent Current | 3 mA |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
