
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | -5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 3.8 mA |
| Max Input Voltage | -30 V |
| Load Regulation | 11 mV |
| Line Regulation | 32 mV |
Stock: 260
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13708
Ext.Price$0.13708
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13708 | $0.13708 |
| 10 | $0.06854 | $0.68540 |
| 50 | $0.06124 | $3.06200 |
| 100 | $0.05471 | $5.47100 |
| 500 | $0.04799 | $23.99500 |
| 1000 | $0.04210 | $42.10000 |
| 3000 | $0.04006 | $120.18000 |
| 5000 | $0.03812 | $190.60000 |
| 10000 | $0.03587 | $358.70000 |
