
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Current | 100 µA |
Stock: 8411
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11942
Ext.Price$0.11942
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11942 | $0.11942 |
| 10 | $0.05971 | $0.59710 |
| 50 | $0.05365 | $2.68250 |
| 100 | $0.04821 | $4.82100 |
| 500 | $0.04454 | $22.27000 |
| 1000 | $0.04115 | $41.15000 |
| 3000 | $0.03802 | $114.06000 |
| 5000 | $0.03254 | $162.70000 |
