

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | -150 V |
| Max Collector Current | -500 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -160 V |
| Power Dissipation | 300 mW |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | -50 µA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -500 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | 2 PNP (Dual) |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05856
Ext.Price$0.05856
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05856 | $0.05856 |
| 10 | $0.02928 | $0.29280 |
| 50 | $0.02675 | $1.33750 |
| 100 | $0.02443 | $2.44300 |
| 500 | $0.02232 | $11.16000 |
| 1000 | $0.02039 | $20.39000 |
| 3000 | $0.01862 | $55.86000 |
| 5000 | $0.01724 | $86.20000 |
| 10000 | $0.01597 | $159.70000 |
