

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 225 mW |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 250 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 4 V |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1854
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04358
Ext.Price$0.04358
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04358 | $0.04358 |
| 10 | $0.02179 | $0.21790 |
| 50 | $0.01956 | $0.97800 |
| 100 | $0.01756 | $1.75600 |
| 500 | $0.01621 | $8.10500 |
| 1000 | $0.01497 | $14.97000 |
| 3000 | $0.01382 | $41.46000 |
| 5000 | $0.01176 | $58.80000 |
