LPH821M30060FVA
Manufacturer:
Zeasset
Mfr.Part #:
LPH821M30060FVA
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial Through Hole 820 µF 20 % 350 V
ParameterValue
Capacitance820 µF
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Height - Seated (Max)63 mm
Diameter30 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-25 °C
PackagingBox
Voltage Rating350 V
RoHSCompliant
Lead Pitch10 mm
Ripple Current @ Low Frequency3.2 A @ 120 Hz